BİZİMKİLER BAKIYOR SİNOP’A AKIYOR!

Hafta sonunda Cumhur İttifakına mensup bir İlçe başkanının sosyal medya hesabında şöyle bir paylaşım gördüm; “Bölge Koordinatörü Milletvekilimiz, Sayın Valimiz, Karabük Milletvekillerimiz, İl Başkanımız ve Belediye Başkanımızla birlikte Çetiören’deyiz. Biz Cumhur İttifakı olarak biriz, beraberiz…” Allah birliğinizi ve dirliğinizi bozmasın. Ama ben bugün bir haber ajansında da şöyle bir haber gördüm;  “Sinop’a Orman Bölge Müdürlüğü […]

BİZİMKİLER BAKIYOR SİNOP’A AKIYOR!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 22 Ocak 2021 - 16:43 'de eklendi ve 107 Kez Okundu


Hafta sonunda Cumhur İttifakına mensup bir İlçe başkanının sosyal medya hesabında şöyle bir paylaşım gördüm; “Bölge Koordinatörü Milletvekilimiz, Sayın Valimiz, Karabük Milletvekillerimiz, İl Başkanımız ve Belediye Başkanımızla birlikte Çetiören’deyiz. Biz Cumhur İttifakı olarak biriz, beraberiz…”

Allah birliğinizi ve dirliğinizi bozmasın. Ama ben bugün bir haber ajansında da şöyle bir haber gördüm;  “Sinop’a Orman Bölge Müdürlüğü müjdesi”

Ak Parti Sinop Milletvekili Sayın Dr. Nazım Maviş şöyle diyor açıklamasında; “Dün AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda İl Başkanımızın gündeme getirmesiyle ve Cumhurbaşkanımızın gündeme gelen konuyla ilgili verdiği talimatla Sinop’a Orman Bölge Müdürlüğü yeniden açılma kararı verilmiş oldu. Sinop hepinizin bildiği gibi bir orman kenti. Dolayısıyla bu orman kentinin 471 köyünün 464’ü de orman köyü. Bu açıdan bakıldığında Sinop’umuz için çok önemli bir katma değer oluşturacak. Sinop’umuzun orman köylüsü için çok önemli katkılar sağlayacak. Sinop’umuzda üretilen orman emvalinden elde edilen kazanç Sinop’ta kalacak. Sinoplu hemşehrimiz Dikmen’in bir köyünden kalkarak Kastamonu’da işini yapması ortadan kalkacak. Gerçekten ilimiz için bir ve beraber olursak inanın bereketli oluyor. Dün itibarıyla Cumhurbaşkanımız, ‘Bu konu bitmiştir. Sinop’a hayırlı uğurlu olsun’ demiştir. Orman bakanımızla da görüştük İnşallah Müdürlüğümüzün tabelasını da Bekir Pakdemirli ile birlikte takmak üzere anlaştık”

 

Yüzölçüme düşen ormanlık alanda Karabük, Kastamonu ve Muğla zirvede

Ormanlık alan karşılaştırmasını yüzölçüme düşen ormanlık alan oranıyla yapmak mümkün. Bu karşılaştırma hangi ilin ne kadarının ormanla kaplı olduğunu gösteriyor. Buna göre en ormanlık il Karabük. Bu ilin yüzde 67,3’ü ormanlarla kaplı. Hemen ardından yüzde 66,9 ile Kastamonu ve yüzde 65,5 ile Muğla geliyor. Bu illeri sırasıyla; Sinop (yüzde 64,2), Bolu (yüzde 64), Yalova (yüzde 59,6), Bartın (yüzde 58,1), Zonguldak (yüzde 58,1), Bilecik (yüzde 57,5) ve Antalya (yüzde 56,8) takip ediyor.

Bu 10 ilden Kastamonu, Muğla, Bolu, Zonguldak ve Antalya’da Orman Bölge Müdürlüğü var. Sinop’ta da kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanının talimatıyla açılacak.

Peki, başka nerelerde Orman Bölge Müdürlüğü var?

Adana, Ankara, Artvin, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Kütahya, Mersin, Sakarya, Şanlıurfa ve Trabzon…

Yani orman zenginliği açısından Türkiye’de ilk 10 içerisine giremeyen 22 ilde Orman Bölge Müdürlüğü var, Karabük’te yok..!

Biri şu sorunun yanıtını biri bana versin?

256 hektar ormana sahip olan Erzurum’da,

220 hektar ormana sahip olan Amasya’da,

169 hektar ormana sahip olan Elazığ’da,

132 hektar ormana sahip olan Kayseri’de,

181 hektar ormana sahip olan Trabzon’da,

194 hektar ormana sahip olan Zonguldak’ta

258 hektar ormana sahip olan Giresun’da

ve hatta yalnızca 14 hektar ormana sahip olan Şanlıurfa’da Orman Bölge Müdürlüğü oluyor da, 278 hektar ormana sahip olan ve yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ilk sırasında yer alan Karabük’te neden olmuyor?

Cevabı belli. Çünkü onların geçmişte ya da günümüzde güçlü siyasetçileri vardı ve aldılar. Onların vekilleri politika yapıyorlar, bizimkiler piknik..!

Ne diyor Sinop Milletvekili Sayın Dr. Nazım Maviş; AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda İl Başkanımızın gündeme getirmesiyle ve Cumhurbaşkanımızın gündeme gelen konuyla ilgili verdiği talimatla…..”

Elalemin siyasetçisi Ankara’da Cumhurbaşkanıyla Orman Bölge Müdürlüğü kuruyor, bizimkilerde Çetiören ormanlarında piknik yapıyor..!

Diğer facia bir konuda; piknik yaptıkları ilçenin ormanlarının büyük kısmının Mengen İşletmesine bağlı olması! O ormanları, yani Yalakkuz ormanlarını Türkiye’nin en uzun süre Orman Genel Müdürlüğünü yapan ve daha sonra şehrimizi TBMM’de de temsil eden kıymetli ağabeyimiz döneminde bile Eskipazar İşletmesine bağlatamadık. Orman Genel Müdürlüğünün değerlendirmelerine göre işletmenin 2. Derece kapatılma riski taşıdığını hatırlattığımızda; “Ben varken kimse Eskipazar İşletmesini kapatamaz” demişti. Ama artık o da yok.

Eskipazar Ormanları yamalı bohça gibi yönetiliyor. Bir kısmı Eskipazar’dan doğru Ankara bölgeye, bir kısmı da Mengen’den doğru Bolu’ya bağlı. Ayrıca Yalakkuz bölgesindeki Araştırma Ormanları da Mengen’de..

Bu kadar mı?

Tabi ki hayır.

Eflani’nin bazı köyleri İğdir’deki Samatlar İşletmesine, Eskipazar’ın bazı köyleri de Çerkeş’e bağlı.

57. Hükümette Orman Bakanlığını bünyesinde barındıran partinin milletvekili olan Sayın Dr. Erol Karan Ovacık’ın köylerinin büyük bölümünü Çerkeş’ten almış, dönemin Orman Bakanı Arif Sezer ile ilçeye gelerek 2 şefliğin açılışını yapmıştı. Ovacıklı Sayın Vekiller Sayın Karan’a teşekkür etmeli. İlçelerinin konularını çözmüş ve şimdi onun sayesinde rahat rahat piknik yapabiliyorlar..!

Ormancılıkta ‘Akar-bakar’ diye bir tabir vardır. Bize cuk diye oturuyor. Bizimkiler bakıyor, Sinop’a akıyor.

O kadarda haksızlık etmeyelim..!

Bizimde önemli orman konularımız var tabi..!

Mesela Door Scandal…!

Sizlere iyi piknikler. Allah birliğinizi bozmasın….!

YORUMLAR


    0 YORUM