“Ben yalnız Karabük halkı ile ittifak yaparım”

CHP ve İYİ Parti’nin Karabük ve Safranbolu’da seçim ittifakı yapacağını açıklaması kartların yeniden dağıtılmasına neden oldu. Peki, şimdi ne olacak, bu ittifak karşısında Cumhur İttifakı nasıl bir gard alacak? Safranbolu’da adayını açıklayan ilk parti MHP oldu. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin 10 yıl boyunca Belediye Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen ve “Karabük’ün ablası” unvanını alan Fatma […]

“Ben yalnız Karabük halkı ile ittifak yaparım”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 10 Şubat 2019 - 3:08 'de eklendi ve 330 Kez Okundu


CHP ve İYİ Parti’nin Karabük ve Safranbolu’da seçim ittifakı yapacağını açıklaması kartların yeniden dağıtılmasına neden oldu. Peki, şimdi ne olacak, bu ittifak karşısında Cumhur İttifakı nasıl bir gard alacak?

Safranbolu’da adayını açıklayan ilk parti MHP oldu. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin 10 yıl boyunca Belediye Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen ve “Karabük’ün ablası” unvanını alan Fatma Danışman MHP’nin Safranbolu adayı ilan edildi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından, Ak Parti ve CHP mevcut ilçe başkanları Ali Kaya ve Elif Köse’yi aday olarak açıkladı.

İYİ Parti ise ilk olarak İlçe Başkanı Sebahattin Uzun’u, daha sonra ise 2014 Seçimlerinde MHP Safranbolu Belediye Başkan Adayı Mustafa Özata’yı aday ilan etti. Ancak ne olduysa oldu, Özata kısa bir süre sonra adaylıktan çekildi ve ‘İttifak’ dedi.

Tüm bu yaşananların ardından CHP-İYİ Parti birlikteliği Karabük merkeze de yansıdı ve CHP’de burada İYİ Parti’nin kadrolu adayı; 1989 ve 1994’de DYP’den, 1999’da ANAP’tan, 2009 yılında DP’den Belediye Başkan Adayı, 1995’de DYP’den, 2018’de ise İYİ Parti’den Milletvekili Adayı olan Dursun Altıparmak’ı destekleme kararı aldı.

Ancak yaşanan tüm bu gelişmelere rağmen, CHP-İYİ Parti ittifakının adaylığında Dursun Altıparmak isminin kesinleşmediğini, hem CHP, hem de İYİ Parti’de, CHP Eski İl Başkanı İsmail Yılmaz’ın ortak aday olması noktasında ciddi bir mesai sergileyen bir kesimin olduğunu iddia edenlerde azımsanmayacak sayıda.

Muhalefet bloğunda yaşanan bu gelişmeler iktidar bloğunda da hareketliliğe neden oluyor. MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin son 5 İl Başkanları Toplantısında; “Onların tek adayla gittiği her yerde bizde tek adayla gideceğiz” ifadeleri dikkatlerden kaçmazken, Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin ardından, Erdoğan’ın da aynı mealde yaptığı açıklamalar kafaları karıştırdı.

Safranbolu’daki son yerel seçimleri 10500 oy ile alan Ak Parti’nin, 24 Haziran Seçimlerinde toplam 14 bin oy alan CHP-İYİ Parti İttifakının tek adayla seçimlere girdiği Safranbolu’da seçimleri risk etmeyeceği ve MHP’nin kapısına dayanacağını iddia eden birçok isim; “ Ak Parti’nin Eflani ve Ovacık dışında şu anda hiçbir garanti belediyesi yok. Karabük’ü zaten kaybeden Ak Parti birde bunun üzerine Safranbolu hezimetini yaşamak istemez, genel başkanların ‘Onların tek adayla gittiği yerlerde bizde tek adayla gideceğiz’ açıklamasını da fırsat bilir, Karabük’ü verip, Safranbolu’yu alır, zira Safranbolu Reis için Karabük’ten daha değerlidir” yorumunu yapıyor.

Öte yandan Ak Parti Karabük Teşkilatından her gün yeni bir skandal ortaya atılıyor. İddialara göre Ak Parti Belediye Başkan Adayı, Ağaç İşleri Profesörü Burhanettin Uysal gerçekleştirilen İl Yönetim Kurulu Toplantısında; “Siz benin ayağıma pranga mı vurmak istiyorsunuz, ben KONYA’lıyım, birde İl Genel Meclisinin 1. Sırasına KONYA’lı mı yazmak istiyorsunuz, ben bunu Genel Merkezden bozarım” restini çekiyor ve bunun üzerine İl Başkanvekili Hakan Eren; “ Hayırdır Hoca, Konyalı İl Başkanı varken, Konyalı vekil oluyordu da, şimdi neden Konyalı İl Genel Meclisi Başkanı olmasın” cevabını veriyor.

Yaşanan bu kavganın ardından, evi, işi, mezarı Karabük’te olan Timurçin Saylar’ı Karabüklü kabul etmeyen Merkez İlçe Başkanı Osman Uzunoğlu; “Ben Burhanettinciyim, çünkü benim köyüm onun sayesinde değerlendi, ben ona yanlış yapamam” diyor ve toplantı sabahında Ankara’ya yola çıkıyor. Yine iddialara göre İl Başkanı İsmail Altınöz’de Uzunoğlu’nu saatlerce arıyor ve ulaşamayınca ardından o da Ankara yoluna koyuluyor. Bir diğer iddia ise, liste konusunda görüştüğü onlarca insanın büyük çoğunluğundan ‘hayır’ yanıtı alan Altınöz’ün; “Allah kahretsin, şu ittifak olsa da bende kurtulsam” dediği.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından gözler Karabük siyasetinin marka ismi Rafet Vergili’ye çevrilmiş durumda. Vergili ise bu yaşananlara; “Ben ittifak filan istemiyorum, ben ittifakı partilerle değil Karabük halkı ile yaparım, Safranbolu’yu kazanmak için bize zaten kaybedecekleri Karabük’ü teklif edecekler, Sayın Genel Başkanımız ve Genel Merkezimizin bana bu konuda bir talimatı olmadığı sürece ben ittifak filan istemem, kaybedeceksem de şerefimle kaybederim, kimseye ne diyet öderim, ne de gebe kalırım, ben Karabük halkının sağduyusuna güvenir ve inanırım” şeklinde cevap veriyor.

Peki, Ak Parti ve MHP Karabük’te ittifak yaparsa ne olur?

Ak Parti seve seve Karabük’ü verir, karşılığında Safranbolu’yu ister.

Eflani ve Ovacık’ta MHP’nin iddiası olmaz.

MHP Karabük’ün yanında Eskipazar’ı da alabilir. İplerin kopacağı tek yer Yenice olur. MHP ısrar etmese bile Zeki Çaylı ısrar eder, gerekirse bağımsız bile aday olur ve atbaşı bir seçim yaşanır.

YORUMLAR


    0 YORUM