BAKAB Türkiye’ye örnek oldu

Bugün; Batı Karadeniz Kalkınma Birliği, yani BAKAB’ın olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurul son derece sıcak, samimi ve anti siyasi bir ortamda gerçekleşti. BAKAB Meclisi bugün adete Ankara’ya bir mesaj verdi; “Siz ne yaparsanız yapın, hangi kavga içerisinde olursanız olun, biz biriz, bütünüz ve öyle kalmaya da devam edeceğiz…” dedi. Nasıl mı? Birliğin 22 üyesi […]

BAKAB Türkiye’ye örnek oldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 28 Haziran 2019 - 2:07 'de eklendi ve 2 Kez Okundu


Bugün; Batı Karadeniz Kalkınma Birliği, yani BAKAB’ın olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurul son derece sıcak, samimi ve anti siyasi bir ortamda gerçekleşti.

BAKAB Meclisi bugün adete Ankara’ya bir mesaj verdi; “Siz ne yaparsanız yapın, hangi kavga içerisinde olursanız olun, biz biriz, bütünüz ve öyle kalmaya da devam edeceğiz…” dedi.

Nasıl mı?

Birliğin 22 üyesi var.

Bunlardan; Bolu, Karadeniz Ereğli, Safranbolu, Çaycuma, Devrek, Araç, Daday CHP’li,

Karabük, Yenice, Eskipazar, Göynük, Taraklı, Yortanpazarı MHP’li,

Düzce, Gerede, Abana, Pınarbaşı, Eflani, Ovacık Ak Partili,

Gökçebey İYİ Partili,

Bulak ve Yörük’te köy statüsünde.

Siyaseten böylesine parçalanmış bir tablo olmasına rağmen en ufak bir polemik yaşanmadı.

65’inci Hükümette Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı oalrak görev yapan ve bu görevi sırasında “Bölgenin bakanı” cümleleriyle kendisini tanımlayan ve aynı zamanda beyefendi kişiliğiyle de herkesin takdirini kazanan Düzce Belediye Başkanı Sayın Dr. Faruk Özlü oybirliğiyle birlik başkanı seçildi.

Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili’ye; “Cumhur İttifakı var, sizin de başkanvekili olmanız lazım” denildi, ancak kendisi; “Burası turizm ağırlıklı bir birlik, bizim Safranbolu’muz var, başkenvekili Elif Hanım olsun, şayet benim de olmam gerekirse, kendilerine destek olmak adına seve seve orada olurum” dedi ve ilk kez BAKAB toplantısına katılıp, yine ilk kez birlik encümene girdi.

Siyasetin ‘S’ si gündeme gelmedi bugünkü seçimlerde.

7 kişilik birlik encümeninde; 2 Ak Partili, 2 MHP’li, 3’te CHP’li yer aldı. Bir Allah’ın kuluda çıkıp; “Bu neden böyle oldu?” diye sormadı.

Sayın Bakan kendisine ve ekibine gösterilen teveccühe teşekkür etti, “Birlikte çalışacağız” mesajı verdi. Birlik Encümen Üyesi ve Meclis 1’inci Başkanvekili Sayın Elif Köse’de evsahibi sıfatıyla konuklarına ‘hoşgeldiniz’ dedi, yemekten sonra Hıdırlık’a kahve içmeye davet etti. Gerek toplantıda, gerek yemekte, gerekse de Hıdırlık’taki tablo, sanki hepsi aynı siyasi görüşe mensup insanların katıldığı bir toplantı havasını verdi.

Bir tek ayrık otu neredeydi biliyor musunuz?

Karabük Özel İdaresinde…!

Peki, bu kurumun özelliği ne?

Bu birliği kuran kurum olması…!

Siz insanları yıllar önce bir çatı altında toplayacaksınız, tüzüğe; “Birliğin merkezi Karabük’tür, başkanı da Karabük Valisidir” yazacaksınız, bugünde utanmadan gelip; “Biz bu birlikten ayrılmak istiyoruz” diyeceksiniz…!

Bu tavrınıza tek bir cümle ile cevap verilebilir; “Yazıklar olsun, yüzlerce, binlerce kez yazıklar olsun….!”

Yahu kardeşim; yıllarca Sakarya’dan Sinop’a kadar uzanan coğrafyada yer alan birçok belediye, sizin çatınız altında toplandı, sizin ödedeğiniz aidatların kat be katını ödedi, birgünde çıkıp; “ Bu birliğin başkanı neden hep Karabük Valisi oluyor?” dedi mi?

Bugün de geldiler ve; “Biz birlikten ayrılıyoruz” dediler iyi mi?

Peki ne için? 40 bin lira için…!

Peki, Düzce Belediyesi ne ödüyor?

140 bin

Ha keza Bolu bir o kadar.

Karabük Belediyesi ise 100 binler civarında.

Karabük’ün bir ilçesi olan Safranbolu bile onlardan fazla ödüyor iyi mi?

Haaa, yadırgadık mı? Elbette hayır..!

Çünkü bu işler ufuk meselesi, vizyon meselesi. Her insan bölgesine ya da ülkesine liderlik yapamaz. Zaten sen; böyle bir kapasiteye sahipsen seni, Karabük’ten Urfa’ya, oradan da Bursa’ya verirler.

Evet, biz zamanlar böyle bir şehirdi Karabük. Sakarya ve Kocaeli gibi iki büyükşehir başta olmak üzere, onlarca kente liderlik yapıyor, Yalova’dan Sinop’a kadar bir zincir, bu birlik çatısı altında tanıtım faaliyetlerinde bulunmak istiyor, bu kentin valisi, aynı zamanda BAKAB Başkanı olan şahıs da, istediğini alıyor, istediğini de geri çeviriyordu.

Ancak bugün son derece sert bir kayaya çarptılar. Karabük Belediye Başkanı Sayın Rafet Vergili;” Ben bu birliğe Karabük Valisinin telkinleriyle girdim, şimdi gelmişler biz çıkacağız diyorlar, birlikten ayrılıp ayrılmamalarını oylamanızı istiyorum” deyince ortalık bir anda karıştı. Bu önerge üzerine Birlik Başkanı Sayın Özlü önergeyi oyladı ve Karabük Özel İdaresinin birlikten ayrılması reddedildi.

İnsan gerçekten anlamakta güçlük çekiyor.

Neden mi?

Karabük ölçeğinde bir il olarak, içlerinde büyükşehirlerinde olduğu illere öncülük yapmışsınız, bu doğrultuta bir birlik kurmuşsunuz, bu günde gelmişsiniz; “Biz oynamıyoruz…!”

Bu birliğe yıllık ne veriyorsunuz?

40 bin…

Peki, yarın Karabük Valiliği olarak herhangi bir fuara katılırsanız ne vereceksiniz?

En az 100 bin…!

Bu işleri karıştırıyorsunuz, İl Genel Meclisi Üyelerini etkiliyorsunuz, aklınızca devleti savunuyor sunuz, peki mesai esnasında da aynı hassasiyeti gösteriyor musunuz?

Hem dediğimiz gibi bu birlik bir turizm birliği. Yani ağırlıklı olarak, tanıtım faaliyetleri üzerine çalışıyor, yani size hizmet ediyor..! Çünkü biriniz akşama kadar gözleme, diğeriniz de çiğköfte reklamı yapıyorsunuz, ardından da; önce birliğin kurucu bir kurumunu ve şu ana kadar ki başkanını birlikten ayırıp, sonra da otobüsler dolusu adamları her yıl utanmadan, sıkılmadan fuarlara taşıyıp, istifa ettiğiniz birliğin stantlarını ziyaret ettiriyorsunuz…!

Yazık oluyor benim şehrime, bir şehir bu kadar mı boş, bu kadar mı sahipsiz olabilir Allah aşkına…!

812 oy ile 2 belediye kazanıp, muzaffer komutan edasıyla İstanbul’a çıkartma yapan beyler, önce asli görevlerinizi yerinize getirin…!

Şimdi birçoğunuz diyecek ki; “parasal mevzular, yıllarca bu birliği kullananlar…”

Onlar kolay şeyler, zaten patronlar daha bu günden düğmeye bastı…!

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM