Ankara’da karargah mı kurdular?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün 9 yeni rektörü atamasına rağmen Karabük Üniversitesi rektörlüğüne atama yapmazken Ankara kulislerinden de farklı haberler geliyor. İddialara göre yerel seçimlerin mağlup adayı ve Karabük Milletvekilleri kulis yapıyor. Karabük Üniversitesinin 3. Dönem rektörünün 21 Mart’ta atanması beklenirken henüz bir atama yapılmadı. Mevcut Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Prof. Dr. Mustafa Boz, […]

Ankara’da karargah mı kurdular?
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 18 Nisan 2019 - 18:09 'de eklendi ve 289 Kez Okundu


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün 9 yeni rektörü atamasına rağmen Karabük Üniversitesi rektörlüğüne atama yapmazken Ankara kulislerinden de farklı haberler geliyor. İddialara göre yerel seçimlerin mağlup adayı ve Karabük Milletvekilleri kulis yapıyor.

Karabük Üniversitesinin 3. Dönem rektörünün 21 Mart’ta atanması beklenirken henüz bir atama yapılmadı. Mevcut Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Prof. Dr. Mustafa Boz, Prof. Dr. Ünal Özdemir gibi isimlerin aday olduğu rektörlüğe başvuru yapmamasına rağmen bir talipli daha çıktı.

O isim, Karabük Üniversitesinin Kurucu Rektörü ve son yerel seçimlerin mağlup adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal. İddialara göre Uysal, Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş ile Ankara’ya kamp kurdu ve rektörlük için kulislere başladı. Ankara’dan aktarılanlara göre üçlü ilk olarak bölge siyasetinin güçlü ismi Mehmet Ali Şahin ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yine iddialara göre Uysal, Ünal ve Güneş üçlüsünün Şahin ile görüşmesinin ardından Şahin külliyede bir görüşme gerçekleştirdi. Ancak bu iddia doğrulanmaya muhtaç bir iddia olarak gözüküyor.

MHP kanadı tepkili

Öte yandan yaşanan bu gelişmeler Cumhur İttifakının bir diğer ortağı MHP kanadında büyük bir tepki ile karşılanıyor. Olayın duyulmasının ardından harekete geçen Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve İl Başkanı Dr. Âdem Kar’ın böyle bir atamanın başta Karabük Üniversitesi olmak üzere kent genelinde sosyal barışı bozacağını iddia ederek Genel Merkez ile bir görüşme gerçekleştirdiği ve İl Başkanı Kar’ın konuyu bizzat Genel Sekreter İsmet Büyükataman’a aktardığı ifade ediliyor. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Genel Sekreter Büyükataman’ın konuyu bizzat Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli’ye aktaracağı ve Bahçeli’nin de konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar iletebileceği de bir diğer iddia.

Reis 2 dönem kuralını delmiyor

Mevcut kanuna göre bir isim en fazla 2 dönem rektörlüğe atanabiliyor. Uysal’ın ; “Ben iki dönem değil, bir buçuk dönem rektörlük yaptım” yaklaşımı ile Ankara’da kulis yaptığı konuşulurken; “Kaç yıl yaptığı önemli değil, sonuçta iki dönem atandı, kaldı ki bir buçuk dönem değil 7.5 yıl rektörlük yaptı ve görev süresinin bitmesine altı ay kala istifa etti, kaldı ki başvuru bile yapmadı, gerçi onun için farketmiyor, Belediye Başkan Adaylığı içinde başvuru yapmamıştı” şeklinde yorumlar yapılıyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu kuralı delmemekte kararlı olduğu, daha önce 2 dönem görev yapan Afyon Kocatepe ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi eski rektörleri gibi isimleri bölge milletvekillerinin ısrarlarına rağmen başka bir üniversiteye dahi atamadığı ifade ediliyor.

YORUMLAR


    0 YORUM