Altın Safran mesaiye başladı

Yakasına taktığı ilçenin sembolü Safran Çiçeği ile aylar öncesi meydanlara çıkan ve her kesimden seçmenin büyük desteği ile UNESCO Dünya Miras Kentinin ilk kadın belediye başkanı seçilen Mimar Elif Köse bugün mazbatasını alarak göreve başladı. 42 yıl sonra partisine Safranbolu Belediye Başkanlığını kazandıran Elif Köse ilk olarak, CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy, İl […]

Altın Safran mesaiye başladı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 08 Nisan 2019 - 18:32 'de eklendi ve 342 Kez Okundu


Yakasına taktığı ilçenin sembolü Safran Çiçeği ile aylar öncesi meydanlara çıkan ve her kesimden seçmenin büyük desteği ile UNESCO Dünya Miras Kentinin ilk kadın belediye başkanı seçilen Mimar Elif Köse bugün mazbatasını alarak göreve başladı.

42 yıl sonra partisine Safranbolu Belediye Başkanlığını kazandıran Elif Köse ilk olarak, CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy, İl Başkanı Abdullah Çakır, İlçe Başkanı Bahtiyar Acar, Belediye Meclis Üyeleri ve binlerce Safranbolulu eşliğinde Safranbolu Adliyesine geldi. Köse burada; ‘En büyük başkan bizim başkan’, ‘Elif başkan’ sloganları ve alkışlarla karşılandı. Dünya Miras Kentinin ilk kadın belediye başkanı daha sonra Safranbolu İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hâkim İrem Bayrak’tan mazbatasını aldı. Bayrak’ın, ”İnşallah işçilerin haklarını koruyan bir başkan olursunuz, davalarla işçilerimizi mağdur etmeyelim” sözleri akıllara, Safranbolu Belediyesinden emekli olan ancak tazminatlarını alamadıkları için belediye ile davalık olan yaklaşık 60 işçinin mağduriyetini getirdi.

Şeffaf belediyecilik olmazsa olmazımız olacak”

Adliye çıkışında kendisini bekleyenlere mazbatasını havaya kaldırarak gösteren Köse, duygulandı. Köse daha sonra kendisini bekleyenlerle birlikte görev yapacağı belediyeye kadar yürüdü. Belediye önünde düzenlenen törende Elif Köse, annesi Hafize Köse’ye sarılırken gözyaşlarına hâkim olamadı. Halk oyunları gösterisinin ardından kürsüye gelen Başkan Elif Köse, ”Hesaplarımızı, bütün meclis kararlarımızı sizlerin ulaşabileceği şekilde her zaman yayınlayacağız. Şeffaf belediyecilik mutlaka olmazsa olmazımız olacak. Çiçek gönderme yerine lütfen Türk Eğitim Vakfı’na bağış yapınız. Bize bağış makbuzunuzu getiriniz. Bu çok daha önemli. Bizim kaybedecek hiçbir günümüz yok. Anlayışınıza sığınarak ziyaretlerimizi kısıtlı zamanlar içinde yapmayı planlıyoruz. Çünkü bizim çalışmamız lazım. Çok zaman kaybettik. Fikirlerinizi, projelerinizi bizlere iletmekte geri durmayın, bundan çekinmeyin. Bizim için değerlisiniz, önemlisiniz” diye konuştu.

Yapılan duanın ardından belediyenin merdivenlerinden güller altında yürüyen Köse, makamına geçti. Köse, makam koltuğuna otururken bir tarafında babası Remzi bir tarafında ise annesi Hafize Köse yer aldı. Köse, ”Çok onurlu ve gururluyum. Safranbolu’da tarih yazdık. Bu tarihi yazan ben olduğum için ayrıca gurur duyuyorum, onur duyuyorum. Annem ve babam burada. Beni yetiştirdikleri için, bugünlere kadar emek verdikleri için onlara da çok teşekkür ediyorum. Safranbolu’nun ilk kadın belediye başkanı olduğumu düşünürseniz yaptığımız işin Safranbolu adına ne kadar önemli ve gurur verici olduğunu takdir edersiniz” dedi.

Kayyım devir teslime gelmedi

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; ‘Görevi kimden alacaksınız?’ sorusu üzerine Köse, ”Görevi kendi kendime aldım. Biliyorsunuz Safranbolu 2 yıldır kayyumla yönetiliyordu. Artık Fatih Ürkmezer sadece kaymakam olarak görevine devam edecek. Seçilmiş birisi değildi. O yüzden de görev teslimini uygun bulmadı. Bu kararını saygıyla karşılıyorum. Ortada bir sorun yok. O da haklı. Bu, maalesef Safranbolu’yu bu duruma getirenlerin ayıbıdır. Ben, seçilmiş bir belediye başkanından görevi almayı isterdim. Ama bu nasip olmadı. Ama bize çok daha güzellikler nasip oldu. O yüzden onu bununla gölgelemek istemiyorum” diye cevapladı. Köse, daha sonra makamında tebrikleri kabul etti.

YORUMLAR


    0 YORUM