Alkışlar KATSO ve KUZKO’ya, yuh olsun BAKKA’ya..!

2011 yılında gittim ilk ve son kez YÖREX, yani Antalya Yöresel Ürünler Fuarına. Şimdiye kadar gördüğüm ve gezdiğim fuarların içerisinde de en iyisi ve en etkilisiydi. İşte bu fuarın bu yıl 9’uncusu gerçekleşti. Yurt genelinden olduğu gibi, bölgeden de fuara katılımlar var. Hiç şüphesiz bu fuara, yalnızca Batı Karadeniz Bölgesi’nden değil, tüm ülke genelinden en […]

Alkışlar KATSO ve KUZKO’ya, yuh olsun BAKKA’ya..!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 27 Ekim 2018 - 1:23 'de eklendi ve 415 Kez Okundu


2011 yılında gittim ilk ve son kez YÖREX, yani Antalya Yöresel Ürünler Fuarına. Şimdiye kadar gördüğüm ve gezdiğim fuarların içerisinde de en iyisi ve en etkilisiydi. İşte bu fuarın bu yıl 9’uncusu gerçekleşti.

Yurt genelinden olduğu gibi, bölgeden de fuara katılımlar var. Hiç şüphesiz bu fuara, yalnızca Batı Karadeniz Bölgesi’nden değil, tüm ülke genelinden en güçlü şekilde katılan oda, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası. Sayın Oğuz Fındıkoğlu başkanlığındaki KATSO, tam anlamıyla bir gövde gösterisi yaptı. Başta Meclis Başkanı Sayın Turgay Dellaloğlu olmak üzere, 14 yönetim kurulu ve meclis üyesi Sayın Fındıkoğlu’nu bu önemli organizasyonda yalnız bırakmadı, şehirlerinin tanıtımları için mücadele verdi.

Kim ne derse desin, KATSO Sayın Fındıkoğlu ve ekibi döneminde bambaşka bir yapıya büründü ve 365 oda ve borsa içerisinde kısa sürede sivrildi. Kusura bakmayın ama, kimse artık bölgede KATSO’yu kendisine rakip göremez, Sayın Fındıkoğlu’nun vizyonuna yaklaşamaz, hatta bu kafayla onun kısa sürede yaptıklarını hayal bile edemez. Çünkü KATSO gerçekten büyük oynuyor. Yönetimi ile, meclisi ile, personeli ile topyekun tüm oda olaya gövdesini koymuş durumda.

KATSO’nun dışında, Ereğli ve Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odaları, bu önemli organizasyona katılıp, yöresel ürünlerini tanıtırken, Çaycuma Manda Yoğurdu üretiminde  “Aynur Abla” markasını yaratan, Aynur Çakar gibi yüzakı müteşebbislerimizde, odaların desteği ile ürünlerini tanıtma imkanı buldu.

Tüm bu odalar, memleketlerinin ürünlerini tanıtmak için mücadele ederken, bazı odaların yöneticileri de, Sivas’ın Kangal Köpeği’ni, Bayburt’un el işini ve kaldıkları otelin iç dizaynını sosyal medya hesaplarından paylaşmayı tercih ettiler!

Esnafın, tüccarın anası ağlıyor. Vergisini, kredisini, sigorta primini ödeyemiyor, sizde fotoğraf paylaşıyor sunuz. Bakın, siz buralara kendi imkânlarınızla da gitmiş olabilirsiniz, lakin toplumda bir algı var, herkes şöyle düşünüyor; ‘Bu adamlar buralara bizim paramızla gidiyor’

Ne gerek var, neden bunları paylaşıyor sunuz? Ayrıca, seçim zamanı herkes bir koltuk kapmak için birbirini yiyor, iş icraata geldiği zaman kimse ortada yok.

Siz, gerek oda, gerek yöneticiler olarak, yöresel ürünlerin tanıtımı noktasında ülkenin, hatta dünyanın en prestijli organizasyonlarından birinde olmayacaksınız da, nerede olacaksınız? Safranbolu’nun lokumunu, Safran’ını, Çavuş Üzümü’nü, Bağlar Gazozunu ve o zengin mutfağını nerede tanıtacaksınız?

Eskiden işiniz kebaptı! Karabük Ticaret Odası stant kiralayıp, sizin ürünleri ikram ediyor, Metin Çakır’da aynı stantta, 4 gün boyunca lokum dağıtıyordu, sizde günü kurtarıyorsunuz. Ama ne yazık ki artık öyle değil.

Gelelim olayın kalkınma ajansı boyutuna;

Bir şeyi merak ediyorum, başta hemen yanımızdaki, Çankırı, Sinop ve Kastamonu’ya hitap eden KUZKA, yani Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı başta olmak üzere, ülke genelindeki birçok kalkınma ajansı hitap ettikleri illerin tanıtımına her türlü desteği verirken, bir tek BAKKA yönetimleri bu konuda direniyor?

‘Yönetimleri’ diyorum, çünkü İzzettin Küçük dışında bu üç ilde görev yapan hiçbir vali turizmin ve tanıtımın önemini idrak edemedi. Zaten o idrak ettiği için, Karabük’ten Şanlıurfa’ya, oradan da Bursa’ya gitti. İdrak edemeyenlerde ya merkeze, ya da Şırnak’a..

Şimdi buradan; Karabük-Bartın ve Zonguldak’ın Valilerine, Belediye Başkanlarına ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarına soruyoruz; Bahçesinde hayvanat bahçesi olan milyarder işadamının firmasına hibe kredisi vermek mi daha faydalı, yoksa bölgenin tanıtımına katkı sağlayacak organizasyonlara katılarak, yüzlerce turizm firmasına girdi sağlamak mı?

Ha bu arada, Karabük ve Bartın kanadından BAKKA yönetiminde yer alan saygıdeğer devlet büyükleri, o sizin Genel Sekreteriniz var ya, resmen Zonguldak Genel Sekreteri gibi çalışıyor. Zonguldak Valileri de BAKKA’yı, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü gibi kullanıyor! Mesela bir Zonguldak Valisi, trenin yolculuğunu anlatan bir kitap bastırıyor, yine aynı BAKKA, kimsenin okumadığı, çalışmalarını anlatan binlerce dergi bastırıyor.

Peki, bu dergiyi kim basıyor, nerede basıyor, kimlerden teklif alınıyor? Madem bu ajans bölgeyi kalkındırmak için kuruldu( vizyon ve misyon bölümünde öyle yazıyor) neden bölge firmalarından teklif alınmıyor?

Ayrıca, o tren kitabı ve kimsenin okumadığı dergilerin baskı giderleri var ya, sizin en ez 5 uluslararası fuar giderinize bedeldir.

Lütfen en kısa sürede o makama; vizyonu olan, dünyayı bilen bir genel sekreter getirin ve sırf unvanının sonundaki ‘V’ harfini kaldırmak için, Zonguldak siyasetçilerine ve bürokratlarına şirin gözükmek adına, saçma-sapan projeler üreterek ajansın paralarını çöpe atan o hanımefendiyi asli görevine geri döndürün!

Ne diyelim, Allah her TSO’ya Fındıkoğlu gibi bir başkan, her kalkınma ajansına da, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç gibi bir genel sekreter nasip etsin

YORUMLAR


    0 YORUM