AKSOY TBMM’Yİ TEK YUMRUK YAPTI

CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy 2021 bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma ile meclisi adeta tek yumruk yaptı. Aksoy; Ulu Önder’imize “Atatürk” demekten imtina edenleri bu onurlu kürsüden Türk milletinin takdirlerine bırakıyorum. Başka Türkiye yoktur. Ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak ya da ne pahasına olursa olsun iktidarı alabilmek için değil, memleketi karpuz gibi […]

AKSOY TBMM’Yİ TEK YUMRUK YAPTI
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 09 Aralık 2020 - 1:00 'de eklendi ve 52 Kez Okundu


CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy 2021 bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşma ile meclisi adeta tek yumruk yaptı. Aksoy; Ulu Önder’imize “Atatürk” demekten imtina edenleri bu onurlu kürsüden Türk milletinin takdirlerine bırakıyorum. Başka Türkiye yoktur. Ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak ya da ne pahasına olursa olsun iktidarı alabilmek için değil, memleketi karpuz gibi ikiye bölmeden, icat çıkarmadan; vatan için, millet için en geçerli yol, kula kulluk etmeden Türk milleti ittifakıdır. “ dedi

Siyasetin iyice kutuplaştığı günümüzde uzun bir süre sonra genel kurulda konuşma yapan bir hatip HDP hariç tüm gruplarca alkışlandı. CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy, 2021 Bütçe Görüşmeleri sırasında partisi adına yaptığı konuşma ile bütçe görüşmelerine damgasını vurdu.

CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy meclis genel kurulunda yaptığı ‘Atatürk’ konulu konuşmada, son günlerde ülke gündemini meşgul eden konulara da parmak bastı. “Ulu Önder’imize “Atatürk” demekten imtina edenleri bu onurlu kürsüden Türk milletinin takdirlerine bırakıyorum” cümleleriyle partisinin İstanbul İl Başkanına göndermelerde bulunan Aksoy, “Farklı dillerde eğitim millî gücümüzü zayıflatır.” cümlesiyle de gündemdeki sözde anayasa taslaklarına tepkisini ortaya koydu.

Aksoy konuşmasında şu görüşlere yer verdi; “Atatürk’ü konuşmak için söz almış bulunmaktayım. Günümüz dünyasında sevenimiz çoktur ancak Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle korunan resmî dilimiz Türkçedir. Değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Farklı dillerde eğitim millî gücümüzü zayıflatır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk “Türk Milleti demek, Türk dili demektir. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” demiştir. Dil, bir milletin iskeletidir, tüm organlar onun sayesinde bir arada var olur, yaşar, varlığını sağlıklı bir şekilde devam ettirir. Bugün bizler Bilge Kağan’ın Orhun Yazıtları’nda Türk halkına seslenişini bu kutlu dilimiz sayesinde biliyoruz.

“Mustafa Kemal Atatürk” dediğimizde birincisi, ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kahramanı, Başkomutanımız; ikincisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı ve kurucusu Atatürk’ten bahsetmemiz gerekir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde emperyalistlerce dayatılan Mondros ve Sevr paçavralarına bir avuç yurtsever arkadaşıyla karşı çıkan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının Çanakkale’den Trablus’a, Yemen’den Sina’ya, Balkanlardan Kafkasya’ya kadar vuruşmadıkları coğrafya kalmamıştır ve neticede Şişli’de daracık bir odada sıkışmışlardı. Uzun uzun anlattığı haritadan başını kaldırdı, âdeta nefes bile almayan arkadaşlarına baktı. Ulusun kader anıydı. Söylenecek ne varsa söylenmişti, söz bitmişti. O çelik mavisi gözlerinde belli belirsiz bir keder bulutu dolaştı. “Vakit tamam. Umutsuz olmayacağız. Uçurumun kenarındayız, bizi canlı canlı mezara atmak istiyorlar. Son bir cüret belki kurtarabilir, Anadolu’ya geçiyoruz.” dedi.

Sayın milletvekilleri, işte bu son cüret, Sevr paçavrasının çöpe atılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlandı. “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” diyerek Türkiye Cumhuriyeti’ni kurup egemenliği Türk milletine veren Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını şükranla anıyorum.

Ulu Önder’imize “Atatürk” demekten imtina edenleri bu onurlu kürsüden Türk milletinin takdirlerine bırakıyorum.

Tüm yüz yıl önce, emperyalistlerin dayattığı Sevr paçavralarını kabul etmeyip Lozan’ı kabul ettiren Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim.” dediği Türkiye Cumhuriyeti, bugün, yine küresel sermayenin yani emperyalistlerin dayatmalarıyla karşı karşıyadır. Ana vatan, yavru vatan, mavi vatan ve gök vatan semalarımızda bu küresel güçlere ve yerli iş birlikçilerine karşı “Ya istiklal, ya ölüm.” diyerek kanımızın son damlasına kadar Kuvayı milliye ruhuyla karşı çıkacağız.”

Konuşmasının devamında Türk Ordusunun milletin bağrından çıkan bir ordu olduğuna dikkat çeken CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy, Türk Ordusunun Karabağ’da, Doğu Akdeniz’de, Suriye’de ve Kuzey Irak’ta elde ettiği zaferlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve şöyle devam etti; “Milletimizin bağrından çıkmış millî ordumuza minnettarız. 14 Temmuzda bu kürsüden Türk’ün şanlı bayrağı bir gün mutlaka Karabağ’da dalgalanacaktır demiştim. Şükürler olsun ki bayrağımız bugün orada dalgalanmaktadır. Doğu Akdeniz’de, Suriye ve Kuzey Irak’ta, Atatürk’ün “Türk kapısı” dediği Nahçıvan’da, Karabağ ve Azerbaycan’da üstün başarılar ve zaferler kazanan millî ordumuza dil uzatanları da Türk milletine havale ediyorum.”

Konuşması sık sık Ak Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti sıralarınca alkışlarla kesilen CHP Karabük Milletvekili Dr. Aksoy, Karabük’ün bir cumhuriyet kenti olduğuna vurgu yaptı. Aksoy “millet için en geçerli yol, kula kulluk etmeden Türk milleti ittifakıdır” dedi ve şöyle devam etti;

“Sayın milletvekilleri, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1937’de temeli atılarak kurulan, seçim bölgem Karabük’ümüzde “fabrika yapan fabrika” olarak bilinen Karabük Demir Çelik Fabrikası Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk çeliğini 1939 yılında üretmiştir. Safranbolu’ya bağlı 13 haneli bir köy olan Karabük’ümüz, bugün 250 bin nüfuslu ülkemizin 78’inci ilidir, tam bir cumhuriyet kentidir.

Sayın milletvekilleri, şu anda mevzubahis olan vatandır. Emperyal güçler yüzyıl önceki yenilginin rövanşını almak için tetiktedirler. Başka Türkiye yoktur. Ne pahasına olursa olsun iktidarda kalmak ya da ne pahasına olursa olsun iktidarı alabilmek için değil, memleketi karpuz gibi ikiye bölmeden, icat çıkarmadan; vatan için, millet için en geçerli yol, kula kulluk etmeden Türk milleti ittifakıdır. “

CHP Karabük Milletvekili Dr. Hüseyin Avni Aksoy’un konuşması kendisine verilen sürede bitmezken, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Haydar Akar; “ Evet, Hüseyin Bey, bütün gruplar sizi alkışlıyor onun için devam edin lütfen” dedi ve ek süre verdi.

Aksoy konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Mustafa Kemal Atatürk Kuvayı milliye’nin oluşmasına çalışırken etrafındakilerden umutsuzluk içinde olan birisi: “Paşam, memleket işgal edilmiş, ordu tümüyle dağılmış, büyük devletler bizim sonumuzu görüşüyorlar. Galip devletlerin kuvvetli orduları ve donanmaları karşısında kurmak istediğiniz Kuvayı milliye ne işe yarar?” dedi. Mustafa Kemal gayet sakin şu cevabı verdi: “Kuvayı milliye, namuslu bir insanın yastığının altındaki tabancaya benzer, namusunu korumak için her hangi bir ümit kalmadığı anda hiç olmazsa intihar etmeye yarar.”  Kuvayı milliye dimdik ayaktadır.”

YORUMLAR


    0 YORUM