Ahmet Niyazi ŞENGÜL

Ahmet Niyazi ŞENGÜL Bestekâr 25 Temmuz 1926 yılında Safranbolu’da dünyaya geldi. Gümüş İlkokulunu bitirdikten sonra iş hayatına atıldı. Musiki ile 1938 yılında tanıştı. O yılların içe kapalı ortamında bir müzik hocası dahi bulamayan Niyazi Şengül, İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan Dr. Suphi Ezgi’nin yazdığı 5 ciltlik musiki kitabını ve Hüseyin Sadettin Arel’in Türk müziği derslerini yayınladığı musiki […]

Ahmet Niyazi ŞENGÜL
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Haziran 2019 - 17:14 'de eklendi ve 389 Kez Okundu


Ahmet Niyazi ŞENGÜL

Bestekâr

25 Temmuz 1926 yılında Safranbolu’da dünyaya geldi. Gümüş İlkokulunu bitirdikten sonra iş hayatına atıldı. Musiki ile 1938 yılında tanıştı. O yılların içe kapalı ortamında bir müzik hocası dahi bulamayan Niyazi Şengül, İstanbul Belediye Konservatuarı’ndan Dr. Suphi Ezgi’nin yazdığı 5 ciltlik musiki kitabını ve Hüseyin Sadettin Arel’in Türk müziği derslerini yayınladığı musiki mecmuasını kendisine rehber olarak aldı.

1950 yılında beste çalışmalarına başlayan ve 1981 yılında hac görevini ifa edesiye kadar çalışmalarını sürdüren Şengül çalışmalarına bir süre ara verdiyse de, 1991 yılında eşinin vefatının ardından çalışmalarına yeniden başladı.

Bestekâr Niyazi Şengül’ün, 5 tanesi saz eseri olmak üzere, TRT denetiminden geçmiş 80’in üzerinde eseri bulunmakta.

Safranbolu Meslek Yüksekokulu tarafından hayatı belgeselleştirilen Bestekâr Ahmet Niyazi Şengül, 20 Eylül 2011 tarihinde vefat etti.

YORUMLAR


    0 YORUM