Adı gibi dik durdu, demir yumruğuyla Avrupayı vurdu

Karabüklü milli boksörümüz Elif Güneri, İspanya’nın başkenti Madrid’te düzenlenen Avrupa Büyük Kadınlar Boks Şampiyonasında büyük bir zafere imza attı ve 81 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. Demir yumruğumuz finalde Belaruslu rakibini 3-2 mağlup etti ve ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu. 1987 yılında Karabük’te doğdu. Öğrenim hayatına Kurtuluş İlkokulu’nda başladı, Kurtuluş Namık Kemal Ortaokulu ve Karabük Anadolu […]

Adı gibi dik durdu, demir yumruğuyla Avrupayı vurdu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 01 Eylül 2019 - 3:08 'de eklendi ve 603 Kez Okundu


Karabüklü milli boksörümüz Elif Güneri, İspanya’nın başkenti Madrid’te düzenlenen Avrupa Büyük Kadınlar Boks Şampiyonasında büyük bir zafere imza attı ve 81 kiloda Avrupa Şampiyonu oldu. Demir yumruğumuz finalde Belaruslu rakibini 3-2 mağlup etti ve ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu.

1987 yılında Karabük’te doğdu. Öğrenim hayatına Kurtuluş İlkokulu’nda başladı, Kurtuluş Namık Kemal Ortaokulu ve Karabük Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi’nde devam etti.

Spora ilkokul da okul takımlarıyla başladı,2005 yılında boksla tanıştı. Karabükle boksu tanıştıran, bu şehrin gençlerine boksu öğreten ve sevdiren Baykan Arslan ondaki yetenekleri keşfetti ve henüz çocuk yaştayken onu boks camiasına kazandırdı.

13-14 yaşından beri Baykan Arslan Hoca yönetiminde, Karabük boks camiasının altyapısından yetişerek merdivenleri süratle tırmandı. Büyüklerdeki ilk Avrupa Şampiyonluğuna 2016 yılında Sofya’da ulaştı. Kısa sürede gerek Karabük, gerekse de Türk kadın boksunun öncülerinden biri haline geldi.

2018 yılında Hindistan’da düzenlenen Dünya Şampiyonası öncesi çok büyük bir acı yaşadı. Şampiyonaya günler kala canından çok sevdiği 26 yaşındaki kız kardeşi Emine Güneri’yi kanserden kaybetti. Ama ona rağmen ülkemize o şampiyonada Dünya 3’üncülüğü kazandırmayı başardı.

Ferdi sporlardaki entrikalar ne yazık ki Elifi ’de bu kadar başarıya rağmen vurdu. 7 aydır Milli Takım kampına çağrılmayan Elif, son anda kadroya çağrıldı ve bugün elde ettiği başarıyla adeta herkese ders verdi.

Çeyrek finalde Litvanyalı rakibi Iveta Lesinskyte’yi mağlup ederek yarı finale yükselen Elif Güneri, Ukraynalı rakibi Anastasiia Chernokolenko’yu mağlup ederek finale yükseldi.

81 kilo final müsabakasında ringe çıkan sporcumuz Elif Güneri, Belaruslu rakibi Victoriya Kebikava’yı 3-2 mağlup ederek ikinci kez altın madalyaya ulaştı ve milli marşımızı tüm Avrupa’ya dinletti.

Başkan Vergili; “İsmini ölümsüzleştireceğiz”

Karabüklü şampiyonun başarısı Karabük’te de büyük yankı buldu. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla şampiyonu kutlarken, isminin Karabük’te ölümsüzleştirileceğini de ifade etti. Başkan Vergili yaptığı paylaşımda şu görüşlere yer verdi;

“İspanya’nın başkenti Madrid’te düzenlenen Avrupa Büyük Kadınlar Boks Şampiyonasında Beyaz Rus rakibini 3-2 yenerek Avrupa Şampiyonu olan demir yumruğumuz, şehrimizin gururu Elif Güneri kızımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. İnşallah tüm Avrupa’ya İstiklal Marşımızı dinleterek göğsümüzü kabartan şampiyonumuzun adını şehrimizde ölümsüzleştireceğiz.”

Elif Güneri kimdir?

Milli sporcumuz Elif Güneri, 09.10.1987 tarihinde Karabük’te doğdu. Öğrenim hayatına
Kurtuluş İlkokulu’nda başladı, Kurtuluş Namık Kemal Ortaokulu ve Karabük Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi’nde devam etti.

Spora ilkokul da okul takımlarıyla başladı. 2005 yılında boksla tanıştı. Karabükle boksu tanıştıran, bu şehrin gençlerine boksu öğreten ve sevdiren Baykan Arslan ondaki yetenekleri keşfetti ve henüz çocuk yaştayken onu boks camiasına kazandırdı.

13-14 yaşından beri Baykan Arslan hoca yönetiminde, Karabük boks camiasının altyapısından yetişerek merdivenleri süratle tırmandı. Büyüklerdeki ilk Avrupa Şampiyonluğuna 2016 yılında Sofya’da ulaştı. Kısa sürede gerek Karabük, gerekse de Türk kadın boksunun öncülerinden biri haline geldi.

 

Daha sonra, Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü ve Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerini bitirdi. Şampiyon sporcumuz bir taraftan spor hayatını sürdürürken, diğer taraftan ise Filyos Seçil Şanlı Ortaokulu’nda beden Eğitimi Öğretmenliğine devam ediyor

13 yıldır boks yapan başarılı milli sporcumuz 8 kez Türkiye Şampiyonu olurken, uluslararası ringlerde de birçok başarı elde ederek kürsüye çıktı. İşte onlardan bazıları;
2010- Macaristan Avrupa Birlikleri 3.
2011- Polonya Avrupa Birlikleri 3.
2012- Bulgaristan Stranja Turnuvası 3.
2014- Ahmet Cömert Turnuvası 2.
2014- Güney Kore Jeju Dünya 3.
2016- Kazakistan Astana Dünya 3.
2016- Bulgaristan Sofya AVRUPA ŞAMPİYONU
2017- İtalya Cascia AVRUPA BİRLİKLERİ ŞAMPİYONU

2018-Hindistan Dünya 3.

2019- Madrid AVRUPA ŞAMPİYONU

YORUMLAR


    0 YORUM