ÖZÜR DİLERİM PADİŞAHİM KABİLİNDEN İŞLER!

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bugün öğle saatlerinde basın yayın kuruluşlarına bir e-mail gönderiliyor. Mailin konusu; Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir heyetin TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaretiyle ilgili haber. Ve o haberde Sayın Hisarcıklıoğlu’nun, Ocak-Mayıs aylarında tarihinin ihracat rekoru kıran ve Karabük’ü ülke genelinde ilk 3’e sokan firmalara teşekkür ettiği ifade edilerek bazı firmalar […]

ÖZÜR DİLERİM PADİŞAHİM KABİLİNDEN İŞLER!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 11 Haziran 2021 - 1:31 'de eklendi ve 119 Kez Okundu


Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bugün öğle saatlerinde basın yayın kuruluşlarına bir e-mail gönderiliyor.

Mailin konusu; Ticaret ve Sanayi Odası’ndan bir heyetin TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyaretiyle ilgili haber.

Ve o haberde Sayın Hisarcıklıoğlu’nun, Ocak-Mayıs aylarında tarihinin ihracat rekoru kıran ve Karabük’ü ülke genelinde ilk 3’e sokan firmalara teşekkür ettiği ifade edilerek bazı firmalar sıralanıyor. İşte mevzu da tam burada başlıyor!

Nasıl mı?

İfade aynen şu şekilde; “Karabük; Mescier Demir Çelik ve Işık Çelik’in yanı sıra Kardemir, Kardökmak…..”

Bir kere, Türk Sanayisinin anası KARDEMİR’i 3’üncü sıraya yazmak kimsenin haddi değil. Kaldı ki KARDEMİR, her yıl olduğu gibi bu yılda ilk 500 sıralamasında ilk 50 firma içerisinde.

Ne demek; “Karabük; Mescier Demir Çelik ve Işık Çelik’in yanı sıra….?”

Bir şirketin sizin için kıymetli olması için sahibinin TSO Başkanlığı yapması mı gerekiyor?

Ayrıca bu haberde bir şey daha dikkatimizi çekiyor. O da; Karabük TSO üyesi olup da, Türkiye’nin ilk 500 firması arasında yer alan 3 firmadan biri olan ve her yıl sektöründe ihracat rekortmeni olan bir firma başta olmak üzere, bazı firmalara bu haberde yer verilmeyişi.

Bunun üzerine sosyal medya hesabımızdan şöyle bir paylaşım yapıyoruz;

İhracat rekortmenlerine teşekkür edilirken; ülkemizin ilk 500 firması içerisinde yer alan Karabük TSO üyesi 3 firmadan birini atlamak şık olmamış..!

İyi niyetli düşünüyoruz. Bu konuda Sayın Başkan başta olmak üzere, hiç bir yöneticinin art niyeti olduğunu asla düşünmüyoruz. Ama bu konuların hassas ve dikkat isteyen konular olduğunu da bu vesile ile ifade etmek istiyoruz….”

 Bundan sonrası resmen fıkra gibi…!

Yarım saat geçmeden saat 13:33’de bir düzeltme geliyor ve şöyle deniliyor; Karabük; Mescier Demir Çelik ve Işık Çelik’in yanı sıra Kardemir, Kardökmak, Çelikoğlu, Çağ Çelik, Emas Demir Çelik, MZA Demiryolu Malzemeleri, Aygünsan, Boskay Metal firmalarının gerçekleştirdikleri ihracatlar sayesinde, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-mayıs dönemi ihracat rakamlarına; 50,4 Milyon Dolar ile ikinci sırada yer alarak etki etti. Bu rakamla ilin ihracat tarihinde bir rekor kırılmış oldu….”

 Bundan sonrası ise; “Özür dilerim padişahım, ben sizi valide sultan zannettim” kabilinden….!”

 Saat: 14:54 ve “Acil Düzeltme” koduyla gelen e-mail aynen şu şekilde;

Değerli Basın mensupları,

Bugün iletilen bültende haberin ilk çıktığı gün yayın organlarından alıntılanan hatalı bir cümle sehven tekrar edilmektedir.


İlk bülteni ve ardından atılan düzeltmeyi değil aşağıdaki metni düzeltme olarak kullanmanızı önemle rica ederiz.


2 değerli üye firmamızın eksik olduğu alıntı cümle ve uygun düşmeyen “yani sıra” ifadesi değiştirilmiştir.

Şimdiden teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyoruz.

 

DÜZELTME


TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NDAN KARABÜKLÜ İHRACATÇILARA TEBRİK

Karabük TSO Meclis Başkanı H.Salih Yılmaz, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier, eski dönem Meclis Başkanı Timurçin Saylar ve eski dönem Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan 07.06.2021 tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nu ziyarette bulundu.

Görüşmede TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Karabük’ün Ocak-Mayıs ayları arasındaki ihracat rekoruna değinerek ülke ekonomisine bu katkıyı sağlayan Karabüklü metal sanayii ihracatçılarını tebrik ettiğini belirtti. 

Görüşmede Karabük’ün yatırım alanları, yeni TSO hizmet binası, ihracat ve üretim konularında konuşularak fikir alışverişinde bulunulduğu ifade edildi. 

Karabük; Mescier Demir Çelik ve Işık Çelik, Kardemir, Kardökmak, Çelikoğlu,Çağ Çelik,Emas Demir Çelik, MZA Demiryolu Malzemeleri, Aygünsan,  Boskay Metal firmalarının gerçekleştirdikleri ihracatlar sayesinde, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak-mayıs dönemi ihracat rakamlarına; 50,4 Milyon Dolar ile ikinci sırada yer alarak etki etti. Bu rakamla ilin ihracat tarihinde bir rekor kırılmış oldu….”

Peki, neden son düzeltme ; “Özür dilerim padişahım, ben sizi valide sultan zannettim” kabilinden….!” diyoruz?

Ne demek; “Bugün iletilen bültende haberin ilk çıktığı gün yayın organlarından alıntılanan hatalı bir cümle sehven tekrar edilmektedir.” demek?

Ne zamandan beri, Ticaret ve Sanayi Odaları kendi üyesi rekortmenleri bazı yerlerden alıntı yaparak kamuoyu ile paylaşmaya başladı?

Bizim bildiğimiz; odalar bu haberleri paylaşır, basın-yayın organları da o bilgileri alırlar ve haber yaparlar.

Diyelim ki bu hatayı alıntı yaptığınız için yaptınız. Peki, alıntıları neye göre, kime göre yapıyor sunuz?

Mesela bizim sayfamızda ilk gün yapılan haberde, sizin sonradan eklediğiniz 2 firmada var. Ama itiraf etmeliyiz ki, bizde de eksik olan firmalar var. Ama bunun nedeni de sizsiniz. Çünkü siz bizden almayacaksınız. Siz bize rekortmenler listesini yollayacaksınız, bizde yayınlayacağız.

Bu konuda ne Sayın Yönetim Kurulu Başkanının, ne Meclis Başkanının, ne de Yönetim Kurulunun zerre kadar bir art niyetinin olduğunu asla düşünmüyoruz.

E, o zaman neden yazdın?

Birincisi; Karabük Sivil Toplum hayatı ne halde görün diye.

İkincisi ; profesyonelleri tanıyın diye…!

Üçüncüsü de; Karabük İş Dünyası bu yapıyla nereye gider düşünün diye…

Kimse kusura bakmasın; Türk ağır sanayisinin anası KARDEMİR’i 3’üncü sıraya yazan, ülkenin ilk 500 firması arasında yer alan 3 oda üyesi firmadan birini atlayan bu işi yapmasın.

Çünkü, o insanların ödediği aidatlarla maaşlarını alıp evine ekmek götüren insanların bu kadar relaks olma lüksleri yok….!

Son dönemde her lafa; “Yeli ve milli” diye başlıyoruz. Ama ne hikmetse; hem yerel milli, hem de ulusal milli firmalarımıza bir türlü hak ettiği değeri veremiyoruz.

Belki de; VERMİYORUZ….!

YORUMLAR


    0 YORUM