Nazım Çapraz

Nazım ÇAPRAZ İşadamı-Siyasetçi-Cemiyet Adamı 1941 yılında Araç’ın Mesudiye Köyü’nde doğdu. İlkokulu Araç’ta, orta öğrenimini Kastamonu ve Amasya Erkek Sanat Okulu’nda tamamladı. 1960 yılında Karabük Demir Çelik İşletmelerinde işe başladı. 1961 yılında küçük bir atölye ile iş hayatına atılan Nazım Çapraz, daha sonra işlerini büyüterek yeni bir makine atölyesi kurdu. Askerlik görevinin ardından eniştesi Mehmet Vergili […]

Nazım Çapraz
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 14 Haziran 2019 - 17:59 'de eklendi ve 599 Kez Okundu


Nazım ÇAPRAZ

İşadamı-Siyasetçi-Cemiyet Adamı

1941 yılında Araç’ın Mesudiye Köyü’nde doğdu. İlkokulu Araç’ta, orta öğrenimini Kastamonu ve Amasya Erkek Sanat Okulu’nda tamamladı.

1960 yılında Karabük Demir Çelik İşletmelerinde işe başladı. 1961 yılında küçük bir atölye ile iş hayatına atılan Nazım Çapraz, daha sonra işlerini büyüterek yeni bir makine atölyesi kurdu.

Askerlik görevinin ardından eniştesi Mehmet Vergili ile; Mehmet Vergili-Nazım Çapraz Kolektif Şirketini ve ilk haddehanelerini kuran Çapraz ve eniştesi Mehmet Vergili, 1980 yılında Karabük’te ikinci bir modern haddehaneyi üretime aldı.

Mehmet Vergili’nin 1981 yılında vefatının ardından yeğenleri Rafet ve Gültekin Vergili ile iş hayatını sürdüren Nazım Çapraz, 1989 yılında İskenderun’da, 1995 yılında ise Umman’da yabancı ortaklarıyla birer haddehaneyi daha üretime aldı. Nazım Çapraz iş hayatına 2000 yılından itibaren ise kendisine ait Çaprazoğlu Anonim Şirketi bünyesindeki tesislerde devam etti.

Cemiyet ve siyaset hayatında da etkin rol alan Nazım Çapraz, 1966 yılında TED Koleji Vakfı kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra vakfın başkanlığını da üstlenen Çapraz’ın buradaki görevi 1989 yılına kadar devam etti.1969-1983 yılları arasında Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Çapraz, bu görevi sırasında üç yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Divan II. Başkanlığı görevini üstlendi.

Türkiye Demir Çelik Federasyonu II. Başkanlığı, Karabükspor Asbaşkanlığı gibi görevlerde de bulunan Nazım Çapraz, 1970 yılında Karabük Özel Sektör Haddecileri Sendikasını kurarak işçileri bir çatı altında topladı.

1976-1989 yılları arasında Karabük Haddeciler Derneği Başkanlığı görevini yürüten Çapraz, 2012 yılında bu görevi yeniden devraldı ve vefatına kadar sürdürdü.

Siyaset hayatına 1961 yılında Adalet Partisi Gençlik Kollarında başlayan Nazım Çapraz, 1973-80 yılları arasında Karabük Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. 1978 yılında Adalet Partisi İlçe Başkanlığına seçilen Çapraz’ın bu görevi 12 Eylül İhtilaline kadar devam etti. 1984 yerel seçimlerinde DYP’den Belediye Başkan Adayı olan Çapraz, daha sonra partisinin İlçe Başkanı olarak görev yaptı ancak 1989 seçimleri öncesi partisinden istifa etti. 1991 yılında yakın arkadaşı Aydın Menderes ile birlikte Büyük Değişim Partisi’ni kuran Nazım Çapraz, partinin Genel Başkan Yardımcılığı görevini de üstlendi.

Nazım Çapraz 5 Mart 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede vefat etti ve memleketi Araç’ın Mesudiye Köyü’nde toprağa verildi.

YORUMLAR


    0 YORUM