Merakla beklenen atamalarda sürpriz olmadı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararname ile Batı Karadeniz Bölgesinin üç üniversitesine de rektör ataması yapıldı. 11 üniversitedeki rektörlük heyecanı bu gece yayımlanan kararname ile son buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karabük Milletvekillerinin ve parti teşkilatının yoğun kulislerine rağmen Belediye Başkan Adayını rektörlük görevine atamazken, […]

Merakla beklenen atamalarda sürpriz olmadı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 24 Mayıs 2019 - 3:44 'de eklendi ve 529 Kez Okundu


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararname ile Batı Karadeniz Bölgesinin üç üniversitesine de rektör ataması yapıldı.

11 üniversitedeki rektörlük heyecanı bu gece yayımlanan kararname ile son buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karabük Milletvekillerinin ve parti teşkilatının yoğun kulislerine rağmen Belediye Başkan Adayını rektörlük görevine atamazken, mevcut rektör Prof. Dr. Refik Polat’a “4 yıl daha devam” dedi. Ak Parti kanadının girişimlerinin duyulmasının ardından Cumhur İttifakının diğer ortağı MHP’den sert tepki gelmiş, İl Başkanı Dr. Adem Kar; “Siyasetçiden rektör olmaz” açıklamasını yaparken, Belediye Başkanı Rafet Vergili’de; “Karabük’te huzuru bozar” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. İkili ayrıca, Antalya’da düzenlenen toplantıda da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli’ye bir dosya sunmuştu.

Bölgede ikinci kez rektörlük görevine atanan bir diğer isim ise Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar. Öte yandan Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü görevine de, kulislerde iddia edildiği gibi Ak Parti Karabük Belediye Başkan Adayı değil, Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal atandı.

Yayımlanan kararnameye göre, Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Turgut, Aksaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Şahin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adem Korkmaz, Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Hitit Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Karadağ atandı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik POLAT kimdir?

Prof. Dr. Refik POLAT 1969 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı.  Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Makineleri Bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü’nde başladı ve 1994 yılında mezun oldu. Aynı yıl girdiği sınavı kazanarak Harran Üniversitesi’nde araştırma görevlisi oldu.
Doktora eğitimine Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde başladı ve 1999 yılında doktor unvanını aldı. Harran Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak öğretim üyeliğine atandı. 2007 yılında UAK tarafından yapılan sınavı kazanarak doçent unvanını aldı.
2009’da Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümünde göreve başladı ve bölüm başkanlığına atandı. 2009-2011 tarihleri arasında Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürüttü.
2012’de Karabük Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümünde profesörlüğe yükseltildi. 2014’de YÖK tarafından Mühendislik Fakültesi dekanlığına atandı. 18 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karabük Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Polat, son kararname ile aynı göreve yeniden atandı.
Prof. Dr. Refik POLAT akademik yaşamı boyunca; Bölüm Başkanlığı, Bilim Teknoloji Araştırma Projeleri Üst Komisyonu Üyeliği, Etik Kurulu Üyeliği, çeşitli fakültelerde yönetim kurulu üyelikleri, AR-GE ve İnovasyon Öğrenci Kulübü danışmanlığı, Senato ve Yönetim Kurulu Üyeliği gibi birçok akademik ve idari görevlerde bulunmuştur ve halen görevlerini sürdürmektedir.
Polat aynı zamanda KBÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalından MBA derecesine de sahiptir. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergiler ve kongrelerde sunulan çok sayıda makalesi ve bu makalelere yapılan çok sayıda atıfları bulunmaktadır.  Evli ve 3 çocuk babası olan Polat İngilizce bilmektedir.

Düzce Üniversitesi Raktörü Prof. Dr. Nigar DEMİRCAN ÇAKAR kimdir?

Prof. Dr. Nigar DEMİRCAN ÇAKAR, 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans eğitimini 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde tamamladı. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalında 2000 yılında yüksek lisans, 2003 yılında da Doktora eğitimini tamamladı. 2003-2005 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Sabancı Üniversite’sinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. 2005 yılında Yönetim ve Organizasyon alanında Doçent unvanını aldı ve 1998-2005 yılları arasında araştırma görevlisi olarak görev yaptığı Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden ayrılarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme Bölümü’ne doçent olarak atandı. Anabilim dalı başkanlığı, bölüm başkanlığı ve dekan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

2008 yılında Düzce Üniversitesi’nde göreve başladı ve 2010 yılında Düzce Üniversitesi’nde Profesör unvanını aldı. Anabilim dalı başkanlığı, merkez müdürlüğü ve dekanlık görevlerini yürüttü. 2010- 2015 yılları arasında Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve İşletme Fakültesi Dekanlığı görevlerini yürütmüştür. 15 Mayıs 2015 Tarih ve 29356 sayılı Resmi Gazete kararı ile  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Düzce Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. Üniversitelerarası Kurul Üyeliği ve Yükseköğretim Kurulu Etik Kurul Üyeliği yapmıştır. Çoğunluğu örgüt kültürü, yenilik yönetimi ve örgütsel sadakat konularında olmak üzere yönetim bilimleri ve örgütsel davranış alanında 50’den fazla uluslararası ve ulusal yayına sahiptir. Bu yayınlarına yapılmış 200’den fazla da atıf bulunmaktadır. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. İki çocuk annesidir.

YORUMLAR


    0 YORUM