Görende Papaz zanneder..!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un hafta sonu gerçekleştirdiği Karabük ziyaretinin yankıları devam ederken, Bakan Kurum’un yaptığı iddia edilen açıklamalarının birçoğunun da gerçekleri yansıtmadığı birer birer ortaya çıkıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un hafta sonu gerçekleştirdiği Karabük ziyaretinin ardından gündemi en fazla meşgul eden konu, Kent Meydanının Millet Bahçesi yapılacağına ve yıkılan valilik binasının […]

Görende Papaz zanneder..!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bu haber 07 Ocak 2019 - 22:47 'de eklendi ve 477 Kez Okundu


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un hafta sonu gerçekleştirdiği Karabük ziyaretinin yankıları devam ederken, Bakan Kurum’un yaptığı iddia edilen açıklamalarının birçoğunun da gerçekleri yansıtmadığı birer birer ortaya çıkıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un hafta sonu gerçekleştirdiği Karabük ziyaretinin ardından gündemi en fazla meşgul eden konu, Kent Meydanının Millet Bahçesi yapılacağına ve yıkılan valilik binasının da bu projeye dâhil edileceğine dair iddialar oldu. Ancak ortaya çıkan bir video gerçeklerin bu şekilde olmadığını, şehrin siyasetçilerinden birinin, hem de din adamı kökenli bir vekilin Bakan Kurum’u etki altında bırakmaya çalıştığını net bir şekilde ortaya koydu.

İmam Vekil Camiye Karşı Mı?”

Ortaya çıkan video da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Vali Fuat Gürel, Milletvekilleri Cumhur Ünal, Niyazi Güneş, İl Başkanı İsmail Altınöz ve Ak Parti Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal ile birlikte Şehir Kütüphanesinin olduğu bölgeden incelemelerde bulunuyor. Bakan Kurum burada yaptığı açıklamada; “ Bahsedilen camiyi bu bölgede bir yere yapmak lazım, mevcut başkanımızla ve valimizle de görüşüp, vatandaş da istiyorsa bu camiyi yapalım, asıl olan vatandaşın isteğidir” ifadeleri kullanırken, Karabük’ün müftü kökenli milletvekili Niyazi Güneş ise Bakan Kurum’a cevaben yaptığı konuşmada Çelik Cami Projesinin yerini tam olarak bilmediğini “Yapılacak cami şuralarda bir yerde, o da uzak” cümleleriyle ortaya koyarken açıklamalarını; “Öbür camide bakın şurada (Yenişehir Camii), yakın yani” şeklinde sürdürüyor.

Gerçekleşen bu diyaloğun ardından Vali Fuat Gürel’in Milletvekili Güneş’e yaptığı hareket ise birçok kesim tarafından “Aramızda hallederiz” şeklinde yorumlanırken, Karabük halkı; “ Din adamı kökenli bir siyasetçinin ‘Caminin yeri uzak ve zaten çok yakında bir cami var’ cümleleriyle şehrin sembolü olacak bir camiye karşı çıkmasına anlam veremedik, Kent Meydanının ne kadar gerekli olduğunu, Allah’tan bir kez daha tekrarını dilemediğimiz şehit cenazelerinde, darbe girişimlerinde hep birlikte gördük. Sayın Vekilin ‘Burada cami var’ diye gösterdiği Yenişehir Camii kaç kişiyi alıyor, kalabalık bir cenazede Sayın Vekilin yıllarca vaaz ettiği, şehrin merkez camisi konumundaki Ulucami ne kadar yeterli geliyor? Bir zamanlar yol arkadaşı olan Dursun Altıparmak gibi seçimden seçime Karabük’e gelen, parti parti gezip, bu partinin birçok öz evladı dururken nüfus cüzdanı sayesinde üçüncü atışında vekil olan beyefendi bu şehrin beklentilerini ve ihtiyaçlarını ne kadar biliyor” şeklinde tepkilerini dile getiriyor.

Vergili” “Bunlar akıl tutulması yaşıyor”

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise yaşananları komedi olarak değerlendirirken; “Bu arkadaşlar tam bir akıl tutulması içerisinde. Kesinlikle Sayın Bakan yanlış yönlendirilmiş, yanlış bilgilendirilmiş. Biz, şehrin sembolü olacak, büyük dini törenlere evsahipliği yapacak bir camiden bahsediyoruz, arkadaşlar buraya Millet Bahçesi yapmaktan bahsediyor. İşin acı olan tarafı ise, din adamı kökenli bir siyasetinin 200 kişilik camiyi göstererek’ Zaten çok yakında bir cami var’ demesi. Zaten bu da aramızdaki ufku ve vizyonu net bir şekilde ortaya koyuyor. Millet Bahçesinden, yeşil alanlardan bahsedilecek en son şehir Karabük. Biz bu şehre 10 yılda 120 park yaptık, şehrimizin değerlerinden biri olan eski milletvekilimiz Osman Kahveci ağabeyimizin de katkılarıyla, Türkiye’nin en fazla ormanına sahip olan şehri Karabük’e yaklaşık 500 bin fidan diktik. Şu anda ise ‘Millet bahçesi yapıyoruz’ diye ortaya çıkan belediye başkanlarının yaptığı parkların en az beş misli büyüklüğünde Kanyonpark Projesini sürdürüyor, bununla da yetmiyor, Yenişehir Fidanlık Bölgesinde Şehirpark’ı hayata geçiriyoruz. Ak Parti’nin belediye başkan adayı olan arkadaş, ben belediye başkanı olduktan bir hafta sonra benden imar tadilatı istemiş ve bu bölgede; uygulama oteli, kafeleri, restorantları ve parklarıyla Karabük ile üniversiteyi kucaklaştıracak bir hayata geçireceğini ifade etmişti. Ne yazık ki raylı sistemler ve belediye binasında Tıp Fakültesi olması gibi projelerde olduğu gibi bu projelerde de sözünde durmadı. Hoca bir yere aday olacağı zaman ne hikmetse aklına Karabük ile ilgili dâhiyane projeler geliyor, ancak aday gösterilmeyince de gelip bizimle masaya oturuyor. Hiç kimse bu şehrin meydanıyla oynamaya kalkmasın. Meydanın eksiklerini tartışabiliriz, ama adı üzerine burası bir meydan. Kaldı ki biz bu meydanı kafamıza göre yapmadık. Biz bu meydanı; Türkiye’de ‘Korumacılığın Babası” olarak tanımlanan ve bugün başta, AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı dönemi olmak üzere, Tarihi Kentler Birliği Danışmanı ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Hocamız ve yine, Ak Partili Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in İmar ve Şehircilik Müdürü olan konunun uzmanının “Türkiye’deki evrensel meydan terimine en uygun meydan” şeklindeki tanımlamaları üzerine hayata geçirdik” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

 Karabük’ün maaşlı elamanı KARDEMİR’i tehdit mi etti?

İddialara göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Karabük ziyaretinde bir skandalda KARDEMİR ziyaretinde yaşandı. Bakan Kurum’a ziyaret öncesi, KARDEMİR’in başta hava ve çevre kirliliği olmak üzere hiçbir sorumluluğu yerine getirmediğine yönelik empozeler yapıldı ve Karabük’ün can damarı köşeye sıkıştırılmaya çalışıldı. Ancak Bakan Kurum, şirketin yürüyen hafızası Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç’in verdiği bilgiler, başta şu ana kadar yapılmayan çevre yatırımlarıyla ilgili yaptığı sunumlar neticesinde şirketten yönetime teşekkür ederek ayrıldı.

Bakan Kurum ve KARDEMİR görüşmesinden sızanlar ise şu şekilde; “ Şu ana kadar bu şehre hiçbir şey vermeyen, yalnızca bu şehrin verdikleriyle kendisini kahraman ilan edip, hep bu şehirden almaya alışan şahıs Sayın Bakanı da kullanarak hayasızca isteklerini sürdürdü, şehrin ortak değeri KARDEMİR’in imkanlarını bir kez daha hedefe ulaşmak için kullandı. Meydanla yetinmedi, cami yapılacak valilik binası yerini, Askerlik Şubesini, Askeri Gazinoyu, bir önceki vali döneminde Valilik Binası yeri olarak belirlenen Atatürk Anıtı’nı da Millet Bahçesi yapmak üzere istedi. Hatta bu arkadaşı bunlarda kesmedi, KARDEMİR’in 50 dönüme karşı, Defterdarlık Binası karşısında aldığı yeri de istedi”

 

YORUMLAR


    1 YORUM

    • Mustafa Fantom 8 Ocak 2019

      Ulan utanmazlar 15 temmuz ve şehit cenazelerini çoğu zaman yağmur altında veya güneş altında kıldık ve binlerce insanın o meydana sigmadigi günler oldu tabii siz milleti dar sokaklar da sıkıştırıp yandasimiz çok göstermek için meydanı kafaya taktiniz sanmayinki bu keramet sizde reis olmasa bu memlekette muhtar bile olamasiniz millet Recep Tayyip Erdoğan'a veriyor oyları sizde bizde keramet bizim diye sannedersiniz çünkü foyaniz ortaya çıkacak Rafet vergili korkusu sardı sizi çünkü reis otturecek sizin korkunuz bu bu millet neyin nereye vereceğini iyi bilir kimki bu memlekete çivi çakan ve çalmaya o iyi bilir

      Cevapla